Strona
główna
Oferta Nowości Nasz garaż Sklep Zamówienia
specjalne
Akcesoria Serwis Regulacje
prawne
Wynajem samochodów Kontakt Linki    » Regulacje prawne

Od jesieni 2005 - Nowe zasady VAT

Źródło: mojeauto.pl


Jak podała w komunikacie Kancelaria Prezydenta, Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisał 17 maja ustawę dotyczącą zmiany ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

Informacją najważniejszą w kontekście rynku motoryzacyjnego jest ta o zmianie sposobu odliczenia podatku VAT w stosunku do samochodów osobowych służących prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej.

 

Obecne zasady zastępują obowiązujący do tej pory, tzw. wzór Lisaka. I tak, pełne odliczenie podatku VAT przysługuje m.in. w przypadku, gdy pojazd jest typowym autem ciężarowym lub dostawczym, gdy ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków (pick-up), gdy posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu. W przypadku samochodów uznawanych jako osobowe, pełny VAT można odliczyć, gdy będzie tylko jeden rząd siedzeń oddzielony trwałą przegrodą od części bagażowej. Gdy auto będzie posiadać więcej niż jeden rząd siedzeń, wówczas część bagażowa musi być dłuższa od 50% długości auta. Oczywiście w tym przypadku pojazd też musi posiadać trwałą przegrodę oddzielającą obie części.

 

Jednocześnie ustawodawca określił sposób pomiaru:

Ø     długości ładowni: przy podłodze, od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą, a sufitem, do tylnej krawędzi podłogi,

Ø     długości auta: odległość między dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków.

 

I co ważne: 'Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych (...) stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.'

 

Nowa wersja ustawy o podatku VAT wejdzie w życie 1 czerwca 2005 r. Natomiast przepisy dotyczące zmiany warunków odliczeń podatku VAT od samochodów osobowych używanych do prowadzenia działalności gospodarczej, mają zacząć obowiązywać 3 miesiące od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

 

 

 

Dopuszczalna Masa Całkowita - DMC kilku oferowanych przez nas pojazdów przekracza 3.5 tony, w związku z tym,  do ich kierowania, niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C. Prosimy o zapoznanie się z poniższą tabelą przed wyborem swojego pickupa.

     Samochody do 3,5 tony (Kat. B)    

Samochody powyżej 3,5 tony (Kat. C)

Chevrolet

S-10

Silverado 2500

Colorado

Silverado 3500

SSR

 

Silverado 1500

 

Dodge

Dakota

RAM 2500

Ram 1500

RAM 3500

Ford

Ranger

F-250

F-150

F-350

GMC

Sonoma

Sierra 1500*

Canyon

Sierra 2500

Sierra 1500*

Sierra 3500

Sierra Denali

 

* - W przypadku GMC Sierra 1500, dostępny jest pakiet zwiększający jego ładowność który automatycznie zwiększa DMC pojazdu

« Powrót